středa 24. července 2024

Letní škola Učíme (se) v kruhu

 12.-14. srpna pořádáme na brněnské Pedagogické fakultě Letní školu Učíme (se) v kruhu.

I když je léto a prázdniny v plném proudu, ráda bych vás pozvala do školy. Společně s Martinou Kurowski uvítáme všechny, kteří mají zkušenost s využitím poradního kruhu pro formální i neformální vzdělávání, nebo je tato cesta láká. Tedy pedagogy, ale nejen je.
Michaela Leichmannová se podělí o práci s kruhy na základní škole, Hana Růžičková s námi bude sdílet, jak kruhy využívá v rámci výuky i kolektivu žákovských mediátorů, my s Martinou nabídneme zkušenosti s profesní přípravou budoucích učitelů. Bude prostor na společné ukotvení základů poradního kruhu i experimentování s pokročilejšími formami. A především na společné objevování a výměnu zkušeností a konkrétních tipů.




pátek 1. března 2024

Učíme (se) v kruhu s budoucími učitelkami a učiteli

tento článek vyšel v angličtině v únoru 2024 v European Council Network Newsletter

Od podzimu 2021 mají studentky a studenti Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity možnost seznámit se s prací v kruhu, zažít poradní kruh (council) jako jeho účastníci i jako facilitátoři, poznat různé facilitátory a jejich zkušenosti a v neposlední řadě i iniciovat svůj vlastní kruh a reflektovat a přehodnocovat, jak chápu roli učitele ve třídě. V tomto článku bychom se rády podělily o některé příběhy z naším společné cesty a také o zpětnou vazbu od našich studentek a studentů, budoucích učitelů.


Ve školním prostředí nejsou kruhy žádnou zvláštností. A také se učitelky a učitelé často objevují na workshopech a výcvicích poradních kruhů, aby získali dovednosti a zkušenosti, které by mohli uplatnit ve školních třídách. Což nemusí být vůbec snadné. Zatímco sedí v poradním kruhu se svými dospělými vrstevníky, zažívají okamžiky hlubokého sdílení, pozorného naslouchání a ticha, ptají se sami sebe, jak toto mohou přenést do kruhu neposedných dětí, co by znamenalo předat jim mluvicí předmět (a vzdát se tak kontroly nad děním v kruhu). Tyhle otázky jsem si samozřejmě kladla taky. 

Než jsem se zúčastnila v roce 2016 workshopu o poradních kruzích ve škole, který v Maďarsku vedl Joe Provisor. Od prvního okamžiku bylo jasné, že Joe má praxi s dětmi odžitou. Značnou část času jsme strávili hraním her a jinou zábavou, poradní kruhy byli kratičké i složitě strukturované, důkladně jsme reflektovali, co všechno v kruzích může hrát roli i jak poradní kruh působí na odlišné jedince. Spoustu jsme se toho naučili a chtěli se učit ještě víc. Hlavně jsme ale získali sebevědomí zkusit to sami. O rok později už Joe Provisor ve spolupráci s Jaroslavou Vatay nabízel workshopy a školení i v Brně. Na pozvání Martiny Kurowski představil Joe  svou praxi studujícím a vyučujícím na Pedagogické fakultě i účastníkům víkendového školení, které jsme uspořádali pro učitele z České republiky a Slovenska.


Joe Provisor se studujícími a vyučujícími Pedagogické fakulty Masarykovy Univerzity v Brně (2017)









Vrátil se v dubnu 2018 a společně s Jaroslavou Vatay a Petrou Banďouchovou jsme zorganizovali školení Poradní kruhy ve vzdělávání a Úvod do restorativní praxe, obě pod vedením Joe. Tato školení nebyla jen cestou k představení poradních kruhů učitelům a prohloubení praxe již zkušených facilitátorů s ohledem na specifické prostředí vzdělávání. Byl to prostor, kde jsme jako účastníci spolu navázali spojení, ze kterých dosud těžíme, Někteří z nás jsou od té doby v kontaktu, spolupracovali jsme na různých projektech, opakovaně se setkávali na workshopech poradních kruhů, sdíleli osvědčené postupy i výzvy a přinášeli poradní kruh do škol, neformální vzdělávání a školení učitelů. Joe nás vždy podporoval, sdílel to, co se sám naučil, nabízel své osnovy a další vzdělávání.


Jaroslava Vatay a Joe Provisor na Pedagogické fakultě (2017)

Osobně si cením rozhovoru, který Joe poskytl mně a Veronice Rodové pro časopis Komenský (3/144, 2020). Dotýká se v něm nejen otázky, jaká je role učitele v poradním kruhu a jak se liší od „autority“, kterou představuje obvykle, zmiňuje možnost „zneužít“ kruh k výkonu hierarchické moci. Je stále platným zdrojem pro každého, kdo zvážuje facilitaci kruhů s dětmi a studenty (a nejen s nimi).

Několik učitelů z Česka se zúčastnilo online školení, které nabízel během pandemie koronaviru. A přímá zkušenost s výhodami poradního kruhu online, zatímco jsme byli zavření ve svých domovech a učitelé viděli své studenty pouze na obrazovkách, je povzbudila, aby kruhy vyzkoušeli i se svými třídami.


Na Pedagogické fakultě se poradní kruh stal jednou z praktik používaných pro reflexi studentských praxí na školách. Přesto jsme byly přesvědčené, že může hrát mnohem významnější roli ve vzdělávání budoucích učitelů, jako prostor pro sociálně-emocionální i akademické učení. Martina Kurowski iniciovala projekt, jehož cílem bylo implementovat zcela nový předmět do osnov budoucích učitelů. Za finanční podpory Otevřené výzvy jsme v akademickém roce 2021/2022 pracovaly na jeho sylabu a pilotních kurzech. Učíme (se) v kruhu nabízíme všem studentům fakulty (a univerzity) každý podzim od roku 2021. V jarních semestrech je součástí studijních programů od roku 2023. A Martina shrnuje: „Ministerstvo školství zavedlo Rámec kompetencí pro postgraduální učitele, který zdůrazňuje zásadní význam management chování. Ve spolupráci s téměř všemi fakultami připravujícími budoucí učitele se ministerstvo zavázalo podporovat aktivity a kurzy zaměřené na tuto oblast s cílem připravit budoucí učitele na výzvy, s nimiž se mohou v praxi setkat. Náš kurz Učíme (se) v kruhu si v tomto kontextu získává uznání jako ukázkový příklad dobré praxe.“




Předmět vyučujeme spolu s Martinou Kurowski, za jeho úspěchem nás ale stojí více. Linda Elias, trenérka European Council Network a sociální pedagožka z Vídně, která opakovaně přijíždí do Brna jako hostující učitelka. Hana Růžičková předává své zkušenosti s kruhy vedenými učiteli i vrstevnicky vedenými kruhy ve škole, kde působí (Škola Nika, dříve SCIO škola v Praze - Chodov). Helena Kosková se mnou vedla online úvod do praxe poradních kruhů pro katedru pedagogiky. V květnu 2022 jsme s Martinou využily příležitosti strávit týden v Lisabonu a stínovat pracovnice a pracovníky nevládní organizace Florescer - Associação de Educação Global. Během našeho pobytu jsme sledovaly denní školní režim dětí, které žijí v sociálně vyloučených lokalitách, v těžkých rodinných podmínkách a děti z etnických menšin. Přihlížely jsme zavedení unikátní vzdělávací inovace, která prostřednictvím nepřetržité podpory posiluje celou školní komunitu. Naší hlavní průvodkyní a lektorkou byla jedna ze zakladatelek organizace Maria Teresa Mendes, která nám přibližovala okolnosti zavádění poradních kruhů do škol.


S Lindou Elias, hostující vyučující Učíme (se) v kruhu během pandemie koronaviru (2022)


S Martinou Kurowski

A v neposlední řadě Petra Banďouchová, která se podělila o své zkušenosti se zaváděním poradních kruhů na základní škole v příručce Poradní kruh jako součást školní praxe, v níž představujeme i naše zkušenosti z Pedagogické fakulty.

Výuka je od začátku založena na osvojování si praktických zkušeností, studenti se v kruhu seznamují s principy poradního kruhu i mezi sebou navzájem, vyzkouší si roli účastníka i facilitátora, sami vedou kruh při vyučování, při svých pedagogických praxích, popř. ve svém volném čase. A své zkušenosti reflektují společně se svými spolužáky. V kruhu. Pro studenty je největším objevem ticho. učí se s ním zacházet, mají možnost prozkoumat, jak moc je pro ně ticho ještě pohodlné a kdy už jim příjemné není. Kolik ticha ostatní potřebují, aby se mohli učit naučit a objevovat: „Bylo velmi zvláštní si uvědomii, že ticho ve skupině není nežádoucí a že naopak může být prospěšné“. Dalším silným tématem je práce se skupinou jako takovou, otázka individuální a kolektivní odpovědnosti: jaká je skutečná odpovědnost učitele a kam sahá, jaká je optimální míra autonomie žáků ve vzdělávacím procesu, co bezpečné prostředí obnáší a jak jej může učitel vytvořit, kdy je jeho zásah do probíhajícího procesu potřeba a jaké jsou jeho optimální formy. Pro naše studenty je vlastní zkušenost s facilitací kruhů často krokem za jejich komfortní zónu. Poprvé se postaví „na druhou stranu“ do role průvodce, facilitátora, učitele, což od nich vyžaduje kreativitu a flexibilitu, a to nejen při hledání vhodného tématu a formy pro práci s konkrétní skupinou. Moc si vážíme toho, co s nimi v kruzích můžeme zažívat.