úterý 10. ledna 2023

Councilové ohlédnutí za rokem 2022

Když procházím fotky z loňského roku, překvapují mne nejdříve roušky. 


Třeba na tvářích studentů z Pedagogické fakulty, pro které jsme vedly s Lindou Elias dvoudenní workshop o poradních kruzích v rámci nově zavedeného předmětu Učíme (se) v kruhu. Roušky jsme měli i na semináři pro učitele, který jsme lektorovaly s Martinou Kurowski v únoru v Praze. Těch kruhů ve školách a pro učitele bylo potom, co jsme odložili roušky, ještě hodně. S Helenou Koskovou jsme vyrazily za pedagogy telčské školy Vážka i do Jankova. V dubnu jsme s Martinou představily poradní kruh na brněnské Noci vzdělávání

A v květnu jsme se vypravily do Portugalska stínovat pracovníky nevládní organizace Florescer - Associação de Educação Global. Sdružení realizuje od školního roku 2018/2019 projekt Aprender em Circulo (Učení v kruhu) v obci Oeiras v Lisabonské metropolitní oblasti. Během našeho pobytu jsme pozorovali každodenní školní režim dětí, které žijí v sociálně vyloučených oblastech, v obtížných rodinných podmínkách a dětí z etnických menšin. Byli jsme svědky zavedení jedinečné inovace ve vzdělávání, která posiluje celou školní komunitu prostřednictvím kontinuální podpory. Naší hlavní průvodkyní a tutorkou byla jedna ze zakladatelek organizace Maria Teresa Mendes, která nám přiblížila zavádění poradních kruhů do místních škol. Díky Marii Terese a jejím kolegům jsme měly možnost zúčastnit se i workshopu pro pedagogy nebo mluvit o projektu přímo s ředitelkou školy. Více se o naší zkušenosti můžete dočíst v časopise Komenský.Linda přijela ještě v červnu na další seminář pro studenty. 

Společně s Martinou a Annou Herzigovou jsme předmět Učíme (se) v kruhu představily na závěrečné konferenci I. ročníku Otevřené výzvy.V srpnu jsem v kruhu zahajovala školní rok s pedagogy školy Slunovrat. Mám radost, že si poradní kruh našel do téhle i jiných škol cestu.


Poradní kruh na EduFestivalu

Více než 700 účastníků, 31 speakerů, 17 přednášek, 3 panelové diskuze, 1 kariérní centrum, 11 zahraničních internátních škol, 33 stánků partnerů a 1 poradní kruh. To byl v kostce EduFestival, kam mne pozvala Lucie Sitarová.

Luci na fotce @gava1n 


Luci je opravdová ambasadorka kruhů, council byl důležitou součástí už jejího projektu Zrcadlo sportu. Narozdíl ode mne nezapochybovala ani na chvíli, že kruh na podobnou akci patří. Stála si za tím, že poradní kruhy jsou přesně ten způsob komunikace a práce, který chce učitelům představit. A i když jsme kvůli akustice v konferenčním sále museli mít jako mluvicí předmět mikrofon, fungovalo to! Tenhle kruh pro mne patří k nejsilnějším zážitkům loňského roku. Slyšela jsem sdílet učitele, kterým se zájmem naslouchali jejich studenti. A slyšela jsem studenty, kteří od srdce mluvili před svými učiteli. A bylo vidět, že je to pro učitele i žáky moc důležité a že by bylo super, aby se mohli slyšet (a vidět na sebe jako v kruhu) častěji. Jaká panovala na EduFestivalu atmosféra a jak se kruh vyjímá v konferenčních prostorách, můžete mrknout třeba v tomto videu.

Úvodní výcvik councilu s Lindou Elias

Na duben naplánovaný výcvik se měl konat v klášteře v Předklášteří, ale tam nakonec našli útočiště uprchlíci před válkou na Ukrajině a našeho kruhu se ujala škola Jasan, která roste pod hradem Pernštejnem. V Nedvědici jsme před lety s Helenou a dalšími trávili letní dny na Councilu v lese, byl to hezký návrat, i protože se nových tváří v kruhu objevily i ty dobře známé. Helena výcvik překládala, ze Slovenska přijela Jana Randa, s oběma jsem byla už na svém prvním councilovém výcviku v roce 2014. 

Nemám z toho víkendu jedinou fotku, ale spoustu okamžiků jen tak nezapomenu: odpočinek na trávě na jarním sluníčku, procházku na hrad po setmění, ranní kolečko, kdy jsme kroužili kolem rybníka, snídaně, obědy a večeře na koleni a samozřejmě kruhy. Díky moc všem, co pomohli, aby se to stalo, Kristýně za logistickou podporu, domácím z Jasanu, Katce, která půjčila sedáky pro všechny, Zuzce, která nám vařila všechny ty dobroty. A hlavně účastníkům, co se nezalekli nejistoty a provizoria a naopak šli do všeho naplno. To podstatné bylo, že jsme byli spolu a že se po dlouhé pauze mohl výcvik konat. 


Setkání European Council Network 
I tohle setkání se konalo po více než dvouleté přestávce, kdy jsme se v tradičním termínu vídali jen online. V květnu jsme se měli konečně potkat na nizozemském ostrově Terschelling. Zdaleka ne v obvyklém počtu a v mnohem skromnějších podmínkách. Kvůli cestě do Portugalska jsem se i já rozhodovala na poslední chvíli, navíc se na hranicích s Německem ukázalo, že auto, kterým jedeme, nás do cíle nedoveze. Tak jsme s Hankou vyrazily stopem a sedmi vlaky k trajektu na ostrov. Stálo to za to. Setkání s přáteli v písečných dunách, pasoucí se koně, vyjížďky na tandemových kolech, pohled na oceán, vítr, hodně větru a tenhle pohled ze stanu.Setkání v nás vzbudilo chuť být spolu víc venku, na dosah přírodě a potlkávat se, když je teplo. Uvidíme se v létě tady v Česku! ECN se sem vrací po více než sedmi letech.


Kruh v divadle

V přehledu za loňský rok nesmí chybět, i když jsem o něm psala tady na blogu hned v červnu. Workshopy pro facilitátory 

jsme s Helenou vloni uspořádaly dva - jarní v Praze a podzimní v Brně. Další máme naplánovaný na březen.Otevřený council v Šišce

A na podzim jsme zahájili už devátou sezónu večerních Councilů v Šišce
Těšíme se na viděnou v kruhu tam, nebo jinde!


Eva